Csirkemájjal töltött dagadó – grillrácson sütve
Nagyon szerettem régen és nagyon szeretem ma is enni, nagyon szeretem a folyamatot, ahogy elkészül. Igen, ő a töltött dagadó. Most csirkemájjal, máskor mással készül. Máskor sütőben, ma grillen…
Mielőtt kimennénk a teraszra grillezni, azelőtt még van egy-két tennivaló a konyhában. Darabolunk hagymát, majd megdinszteljük egy serpenyőben az egészet. A csirkemájakat megtisztogatom, majd apró darabra kockázom mindegyiket. Só és majoranna kerül rájuk, majd a hagymával együtt a serpenyőben összedolgozom a májas alapot.
Megfőzök egy tojást, majd hagyom kihűlni – ő is megy majd a töltelékbe.
Két zsemlét felkockázok, majd az előző serpenyőben klasszul lepirítom – így a töltelék íze sokkal teltebb lesz. Miután aranybarnák lesznek a zsömle kockák, bedobom őket egy edénybe, majd kevés tejjel öntöm fel az egészet. Pár perc múlva kinyomkodom a levet – nem kell túl szottyosnak lenni a végeredménynek.
Nos összeállítjuk a tölteléket. Itt a beáztatott zsemlekocka, beledaraboljuk a megfőtt tojást, érkezik a máj – na meg jó adag petrezselyem zöld, só és bors, na meg egy nyers tojás. Minden összetevőt alaposan összedolgozok, majd össze is gyúrom az egyveleget úgy, hogy egyenletes legyen a cucc. Kóstolok, ha kell finomítok rajta.
A felszúrt és lehártyázott dagadót kívül belül megsózom, majd egy kanál vagy villa segítségével a tölteléket beleszuszakolom úgy, hogy időnként szinte masszírozom a husit – azért, hogy klasszul eljusson a töltelék mindenhova. A dagadó főbejáratát két darab hústűvel összetűzöm, hogy a töltelék majd ne szivárogjon ki.
Nos úgy tűnik, a konyhai melóval megvagyunk, aki akarja, az beindítja a sütőt – én azonban élvezem az enyhe őszt, és grillen készítem el a húst. Előmelegítem a szerkezetet, majd amikor már 120-130 C-os a grill, akkor a rácson kicsit elősütöm a dagadó mindkét oldalát. Ez csak arra szolgál, hogy kapjon őkelme egy kis pörzsréteget – majd betekerem a húst alufóliába.
A grillt hőfokát kicsit lejjebb veszem ( 100-110 C ) és hagyom magába sülni-főni a lezárt tető alatt. Fél óra elteltével megfordítom a húst, majd ismét fél óra párolódás a saját levében.
Az egy óra leteltével maghőmérővel ellenőrzöm a belső hőfokot, majd kicsomagolom a dagadómat. Az illat brutálisan jó, így késő ősszel talán még jobban terjengenek az aromák a levegőben. Kicsit feljebb tekerem a grill hőfokát, majd a hús minkét oldalát gyönyörű bronz barnára pirítom. Gyönyörűen csillog a megsült hús, nagyon szép kérget sütöttünk – és ahogy írtam is, az illat állati jó.
Kint hagyom a dagadót a hideg teraszon, hadd hűljön le – de aztán csak beteszem a hűtőnkbe, nehogy egy macsek elcsórja a végén. Másnap vékony szeletekre darabolom a töltött dagadót, majd gránátalmás, vegyes salátával együtt falatozzuk be. Nagyon jó a töltelék állaga, könnyen szeletelhető – az íze pedig harmónikus.
Ha nincs grilled, csináld meg a sütőben – de ne hagyd ki, megéri. 🙂