Marhahús vadasan, zsemlegombócokkal
Marhahús vadasan, zsemlegombócokkal
Régen mindig a nagymamám készített vadast – akkoriban vadnyúlból, majd anyukám is gyakran készített nekünk már marhahúsból, most pedig én kaptam kedvet hozzá – mármint ahhoz, hogy megtanuljam, hogy miként is működik a műveletsor.
Mivel tudtam, hogy elég tökölős ez a kaja, így már reggel kifaggattam anyut, hogy mik a sarok elemek a receptben – úgyhogy beüzemeltem a konyhát, hogy ebédre elkészüljek. Felszeleteltem a húst, majd megborsoztam és mustárral alaposan bekentem a szeleteket. Egy órára félreraktam őket, addig előkészítettem a többi alapanyagot.
Három gyökér zöldséget, négy répát és négy kisebb vöröshagymát megtisztítottam, majd feldaraboltam. A három zöldséget egy nagyobb serpenyőben kevés olajon lepirítottam úgy, hogy közben át-át forgattam az egészet. Amint elkészültem, kiszedtem őket egy edénybe – majd jöhettek a húsok. Kevés lisztbe megforgattam a husikat, majd ugyanebben a nagy serpenyőben elősütöttem mindet.
Beizzítottam a sütőt, az öntöttvas edényem aljába pedig kevés zsiradékot tettem – és beledobáltam az elősütött húsokat. A tetejükre jött az összes zöldség, majd egy csomó babérlevél és zöldfűszerek. Öntöttem alá fehérbort és vizet – majd fedő ment rá, és mehetett is a sütőbe az egész kompánia.
Míg a sütőben rotyogott a finomság, addig megcsináltam a zsemlegombócokat. Nagyjából egyenletes darabokra vágtam a zsemléket, majd vajon megpirítottam mindet. Anyu azt mondta, hogy a legegyszerűbb úgy folytatni a műveletet, mintha nokeldit csinálnék. Szóval egy edénybe lisztet öntöttem, ment bele 3 tojás és hideg íz. Összedolgoztam a kombót, majd ebbe a masszába jöttek a zsemle kockák, hagyma és snidling. Alaposan megszórtam friss bazsalikommal, sóztam és borsoztam a masszát, majd forró vízben kifőztem őket.
Visszatérve az öntöttvas edényemhez, időnként rá-rá néztem, majd amikor a zöldség már puha volt – akkor kiszedtem a húsok mellől őket. Egy részüket merülő mixerrel ledaráltam, a másik felét pedig csak villával nyomkodtam össze – így egy vegyes konzisztenciájú szósz jött létre. Tejföllel behabartam az egészet, majd még kapott sót, mustárt és citrom levet is.
Közben megpuhult az összes hús, jön a véghajrá. Egy jénaiba beleszedem a mártás felét, rápakolom a húsokat, majd jön a mártás másik fele. Sütő – és kb fél óra kb 170 C-on.
Melós étel, de szerintem megéri vele tökölődni – mert olyan, olyan finom. Ja és sokat csinálj, mert baromi gyorsan fogy… 🙂