Lohipiirakka – avagy Lazacos pite finn módon
Igen, megint finn kaja, de így a Karácsony közeledtével, be kell látni, hogy hiányoznak a Finnországban élő véreink… így talán egy kicsit lélekben együtt tudunk lenni.
Mi is kell ehhez az ételhez? Gyakorlatilag bármi zöldség ami a konyhában előfordul, mert ez is egy olyan étel, amit a kedvedre variálhatsz. Egy a fontos, a lazac vagy a lazac pisztráng – ez pedig Finnországban bárhol beszerezhető, megvehető alapanyag, ami olcsóbb is mint például a csirkehús.
A legjobb az, ha ezt az étel füstölt lazacból készíted, ez pedig szintén a finn piacokon, marketekben vagy élelmiszer üzletekben simán beszerezhető, sőt különböző fűszerezéssel is érdekesebbé teszik a finnek az ízeket. Én most sima lazacfilével dolgoztam, annyi finomítással, hogy én egy kicsit megpörkölöm, megpirítom a lazacokat – ettől teltebb lesz szerintem az ízvilág.
Elsőként újhagymát és hagymát fonnyasztottam meg vajon, majd ebbe az alapba ment egy apróra vágott kápia parika is.
Ahogy ezek elkészültek, kitettem őket egy tálra, majd a serpenyőben felkockázott lazacokat pirítottam elő.
A lazacokat szintén kitesszük egy tányérra, most zöldségeket pirítunk. Én általában a Sparban vagy a Lidlben szoktam fagyasztott zöldség keverékeket venni (thai, mexikói, stb), majd ezeket még fagyosan le szoktam pirítani. Most is ez a projekt…
Ok, ezzel is megvagyunk. Egy tálba szórok reszelt sajtot, öntök rá krémsajtot (mascarpone), két tojást ütök rájuk, sózom, majd egy kevéske főzőtejszínnel állítom be az állagot. Ja és ami nem maradhat ki, az a kapor. Nálunk Eszteremnek ez a kedvence, szíve szerint szét „kaprozná” az ilyen kajákat – de én tartom magam, igyekszem egészséges mennyiséget beleszórni a masszába.
Na érkeznek a sütőformák (igen, én mindig két pitét sütök, mert annyira szeretjük), kikenem őket vajjal, majd lisztezem a felületeket. Sima bolti leveles tésztával dolgozom, ezeket szépen beleszabom a formákba…
A töltelékkel a formákat megtöltöm, majd mehet rájuk a massza is – de arra azért törekszem, hogy a tetejére is maradjon valamennyi hal és zöldség, már csak a látvány, a design miatt is. Poénból a maradék tésztából halacskákat vágok ki, ezek zárják majd a pitét… Persze a reszelt sajt sem maradhat ki…
A sütőt én 200 C-ra állítottam be, kb 25 perc alatt sült készre a két pite. Eszti azt mondta, hogy ilyen vastag cuccnál érdemes lehet 180 C-al dolgozni, mert akkor a pite közepe még jobban összesül – de hát én csak lelkes amatőr vagyok, Eszti meg egy háromgyerekes anyuka – úgyhogy hallgassatok rá. Szóval 180 C, hőlégkeverés.
A legnagyobb dícséret ilyenkor az, ha gyorsan elfogy az étel – ezzel most sincs gond. Mi Esztivel délben ezt ettük, most pedig épp a barátnői vannak itt mézeskalácsot sütni – a lányok pedig eszik az én pitéimet… Már alig van belőle… 🙂
Szóval boldog karácsonyi készülődést itthon és a távoli Lappföldön is, süssetek ilyen pitéket, mert baromi finomak!!