Töltött gőzgombócok – Bao Dim Sum
Már régen akartam rendelni a neten bambusz gőzölőt, de most aztán meg is történt a megrendelés a részemről, illetve meg is érkezett a napokban az új kis csodám. Persze lehetett volna e nélkül is gőzölni bao-kat eddig is, de azért úgy gondoltam, hogy egész más lesz a így folyamat, talán az íz is autentikusabb lesz.
A hűtőnk reggel elég üres volt, ugyanis holnap indulunk a gyerekekhez Finnországba – a cél Lapperanta, majd a végcél Jyväskylä lesz, amiről még lehet hogy fogok is írni … – szóval a hűtőnket tudatosan kiürítettük a napokban, de annyi alapanyagom még maradt, hogy ezt a keleties kis ebédet meg tudjam csinálni.
Hozzávalók ( 17-18 db bao-hoz ):
A tésztához:
- 50 dkg B55-ös liszt
- 1 ek ( 5 g ) instant élesztő
- 1 ek cukor
- 2,8 dl langyos víz
- 1 tk só
A töltelékhez:
- 80-90 dkg darált sertés hús
- 2 szál sárgarépa
- 1 fej vöröshagyma
- 2 fej fehér hagyma ( újhagyma jobb lett volna, de nem volt itthon )
- 3-4 gerezd fokhagyma
- 1/2 ek római kömény
- 1/2 ek őrölt csillag ánizs
- 1/2 ek őrölt gyömbér
- 1/4 ek őrölt fahéj
- 1/4 ek őrölt szerecsendió
- szója szósz
- halszósz
- chili
- só és bors
- kevéske víz vagy alaplé
Először készítsük el a tésztát, mert annak úgyis állnia kell egy órát – amíg pedig kel a tészta, addig megcsináljuk a tölteléket.
Nos én nagyon el vagyok kényeztetve, mert Eszterem mindig ügyesen összedobja a tészták alapját, de most kihasználtam, hogy Ő Ádival foglalatoskodott, vagyis kipróbálhattam, hogy tudok-e keleszteni egyáltalán tésztát. Tehát kimértem a mérlegen a lisztet, kimértem a langyos vizet is, majd a vízben feloldottam a élesztőt és cukrot, majd robotgéppel összegyúrattam az összetevőket. Pár perc után klassz, homogén kis tészta gombóc lett a végeredmény, amit letakartam konyharuhával, majd meleg helyen hagytam kelni őkelmét.
A töltelék elkészítése a zöldségek pucolásával, darabolásával kezdődött. Egy nagyobb serpenyőben olajat hevítünk, majd a felaprózott vöröshagymát megdinszteljük. Ezt követi a darált hús előpirítása, majd ha már kifehéredett a darált hús, akkor jöhet a felkockázott répa, illetve az összes fűszer. Kevés vizet vagy alaplevet öntünk a ragu alá, majd fedő alatt pároljuk a kombót.
Az egy óra leteltével ránézünk a tésztánkra. Nos jó munkát végeztünk, a tészta gyönyörűen megkelt – úgyhogy lisztezhetjük a gyúródeszkát. Kinyújtjuk a tésztát, két vaskosabb hurkát készítünk belőle, majd kb azonos méretű kisebb hengerekre vagdossuk a tésztát. Először kézzel készítünk egy-egy tészta tallérkát, majd sodrófával vékony kis korongokat gyártunk. Fontos trükk, hogy a korongok szélét a sodrófával még vékonyabbra nyújtsuk – ez azért fontos, mert ezeket a széleket fogjuk a batyuk tetején összefogni, és ha ezek nagyon vastagok lennének, akkor nehezen főnek meg, esetleg nyersek maradhatnak.
Tehát ha megvan egy tészta korongunk, akkor a tenyerünkbe fektetjük, majd 1-1,5 evőkanálnyi ragut kanalazunk a tészta közepére, majd a másik kezünkkel az egyik irányba összecsipkedjük a tésztát. ( Ha ezt így nem értitek, akkor itt meg tudjátok nézni, hogy Fördős Zé ezt hogyan csinálja… )
Amint elkészült 4-5 bao, akkor felteszünk egy lábasba vizet forralni, majd a bambusz gőzölőnket a tetejére tesszük. Én a gőzölő aljára vágtam egy-egy sütőpapírt, hogy tészta le ne ragadjon, majd 15-20 percig gőzöltem a bao-kat. Végső műveletként egy serpenyőben a bao-k alját egy kicsit lepirítottam, de ez ízlés és kedv kérdése.
Tálaláshoz én készítettem egy fehérhagymás, szójás, teriakis, chilis mártogatóst, de Eszter kipróbálta még egy chilis mártással is a tésztákat – és így volt teljes az élvezet.
Nos mára ennyi, pakolunk, majd holnap indulunk Lappföldre – és remélem lesz annyi élmény, hogy majd megosszam Veletek. Egy biztos, sokat fogok fotózni, aztán majd meglátjuk.