Zsebes karaj Pataki tálban
Zsebes karaj Pataki tálban
A múltkor láttam egy gyönyörű ételt az egyik blogon – és úgy éreztem, ezt meg kell csinálnom. Nem csak szép, hanem nagyon finom is lett. Köszönet az ötletért és a receptért Az otthon ízei-nek ( http://azotthonizei.blogspot.hu/2011/03/zsebes-karaj.html ).
Vegyünk egy szép sertéskarajt, tisztítsuk meg, majd vékonyan elkezdjük szeletelni, de úgy, hogy alul ne vágjuk át teljesen – gyakorlatilag az alja maradjon egyben. Készítsünk egy pácot: olaj, száraz és friss fűszernövények, só és bors keverékével keverjük össze az olajat. Én petrezselymet, tárkonyt, zsályát, oregánót, snidlinget és chilit kevertem össze, majd egy kenő ecsettel szépen bekentem a húst úgy, hogy a zsebek is alaposan fűszeres, olajos felületet kapjanak. Ha kész, akkor alufóliába csavarom a húst, majd egy napra mehet a hűtőbe pihenni.
Másnap délután kezdjük meg az előkészületeket a hús megtöltéséhez: szeleteljünk sajtot, sonkát vagy füstölt tarját, karikázzunk póréhagymát vagy vöröshagymát, majd helyezzük be a zsebes húst a Pataki tálba, amit előtte alaposan beáztattunk. Kezdjük a töltögetést a vastagabb szelet sajtokkal, minden zsebbe egy-egy sajtot szuszakoljunk be, majd mellette mindkét oldalra füstölt tarja kerül – ez azért is fontos, hogy a sajt majd ne nagyon csorogjon ki. Ha megvagyunk, akkor a húshengerünk két végét támasszuk megy egy-egy kápia paprikával, de használhatunk krumplit is, a lényeg az, hogy ne nyíljon szét a zsebes karajunk.
A hús oldalát szórjuk meg alaposan póréhagyma karikákkal, de gondolom sima vöröshagyma is jó lehet erre, majd a zsebekhez még vagdossunk kápia paprika szeleteket – ez a végén nagyon-nagyon finoman összesül a hússal és a sajttal. Öntünk egy kis húsleves alapot a hús alá ( kb 1 dl-nyit ), de lehet sima víz és leveskocka kombó is, de egy kis fehér bor is megbolondíthatja az ételünket.
Jöhet a fedő a tálra, sütőbe vele, majd minimum 1,5 órai intenzív párolás következik. Az idő letelte után fedő levesz, majd még fél óra lesütés – ekkor már olyan illat van, hogy megbolondulsz. Mivel estére készült el a csoda, így csak belekóstolunk, de a valóságos próba másnap délben van.
Átlósan, egy ujjnyi szeletekre vágjuk őkelmét – már ez is nagyon klassz látvány. Főtt rizzsel vagy krumpli pürével tálaljuk – és természetesen a két megfőtt, megsült kápia paprikát is feltálaljuk – olyan ízharmónia alakult így ki, hogy már alig várod, hogy újra elkészíthesd. Bár a karaj száraz szokott lenni, így elkészítve puha és szaftos a hús, nagyon harmonizál a sült sajt és a paprika, szuperek a fűszerek. beszéljenek a képek: