Nyúlragu marengói módra
Még mielőtt belevágnék a recept leírásába, nos azelőtt jelezni szeretném, hogy tisztában vagyok azzal, hogy a marengói recept alapvetően csirkéből készül – de én szeretek kísérletezni, úgyhogy most nyusziból készül a fogás. Tehát aki eredeti marengói recept miatt kattintott ide, az lehet, hogy csalódni fog. 🙂
Hozzávalók:
- 1 egész, megtisztított házinyúl
- 40 dkg fagyasztott erdei gomba ( vargánya,sárga gévagomba, pereszke, tuskógomba,csiperke,érdes nyelű tinorú )
- 30-40 dkg friss barna csiperke
- 3-4 dl száraz fehér vagy rozé bor
- 3 fej hagyma
- 3-5 db paradicsom
- 3 ek liszt
- 1 marék petrezselyem zöld
- olaj, só, bors
Mivel nyár van, ezért nem a dög meleg konyhában dolgozom, hanem kimegyek a sarudi kertünkbe, előkészítem az alapanyagokat, majd szabad tűzön, bográcsban készítem el ezt a kiváló főételt.
Tehát első lépésként szétbontom a nyulat, az ízületeknél a combokat szétvágom, majd a nagyobb húsdarabokat is lefejtem a csontokról. A húsokat nagyjából felkockázom, a lényeg, hogy közel azonos méretű húsdarabok jöjjenek létre, de a csontokra is szükség lesz – ugyanis a raguba ugyanúgy belefőzzük őket, aki pedig szeretni leszopogatni a csontos húsokat, annak itt lesz a kánaán.
Ha kész vagyunk a húsokkal, akkor begyújthatjuk a tüzet, mehet rá a bogrács, amibe egy kevés olajat löttyintünk. Forró az olaj, ekkor jöhetnek a húsok és csontok, majd fehéredésig pirítjuk őket. Míg a húsok elősütése zajlik, addig felaprózzuk a hagymát, a petrezselymet, felkockázzuk a paradicsomokat.
Amikor már az összes hús és csont kifehéredett, akkor rájuk szórjuk a hagymákat és a petrezselyem egy részét, majd fedő alatt dinszteljük az egészet. Kicsit később száraz bort töltünk a húsok alá, jöhet a só és a bors, majd ismét fedő alatt pároljuk a ragunk alapját.
30-35 perc után már kezdenek puhulni a húskockák – ekkor érkezhetnek a gombák. Én a fagyasztott erdei gombákat már hamarabb kiolvasztottam, lecsurgattam, majd a friss gombákkal együtt mentek a bográcsba. Ha igényli a ragunk, akkor vízzel is felönthetjük az alapot, de a gombák is engednek magukból még folyadékot. Ismét fedő, ismét párolás.
Amikor már szinte kész az étel, akkor jöhetnek az apróra darabolt paradicsomok. Ezeket is összekeverjük a húsokkal és a gombákkal, majd kóstolgatunk, hogy kell-e még fűszer. Én ekkor még szórtam a lébe petrezselymet, hogy frissebb legyen a végső íz.
Köret? Én tócsnikkal tálaltam volna, de a végén mégis tarhonya került az étel mellé – és nem is bántam meg. Aki idegenkedik a nyúlhústól, az természetesen csirkéből is készítheti – már csak azért is, mert az eredeti recept abból készülne.
Sokan vannak velem a különböző közösségi felületeken is, de aki szeretne ott is követni, annak ajánlom az alábbi linkeket: