Közel-keleti ihletésű csirkecombok zaatarral, paradicsommal, sáfránnyal, bulgurral
Ismét volt egy elképzelés a fejemben egy ételről, amikor mentünk vásárolni – majd az ötlet tovább is formálódott bennem. Azt tudtam, hogy csirke felsőcombokat fogok paradicsomosan készíteni, de aztán bevillant a fejembe a római kömény, a zaatar (za’atar), mint használható fűszerek – így a közel-keleti ízvilág felé sodródtam. Őszintén, nem bántam, nem bántuk meg – mert egy nagyon izgalmas étel került a teraszunk asztalára.
Hozzávalók:
- 10 db csirke felsőcomb (csontos)
- 1,5 db kápia paprika
- 4 szál újhagyma
- 1 fej vöröshagyma
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 1 doboz darabolt paradicsom
- póréhagyma
- extra szűz olivaolaj
- őrölt római kömény
- igazi sáfrány ( vagy ha nincs, akkor sáfrányos szeklice )
- za’atar ( nálam most izraeli za’atar volt a befutó)
- görögszéna levél
- szárított koriander levél
- őrölt korinader mag
- bors, só
- víz
- bulgur
Tudom, most hogy elolvastad a fenti felsorolást, ki is akadhaszt, hogy milyen fűszereket írok ide… Őszintén ezek a hozzávalók idehaza simán beszerezhetők vagy a neten vagy Budapesten a Taste The World üzletben a vásárcsarnok mellett, ahol szerintem tényleg minden megtalálható, ami a nemzetközi ízekhez szükséges lehet ( ez nem fizetett poszt, ez őszinte vásárlói vélemény ) – szóval nincs kifogás, tessék különleges fűszereket használni!
Tehát a recept. A csirkecombokat a csontok mentén alaposan be-be metszem, sózom és borsozom a felületüket és a bemetszéseket egyaránt. Az izraeli za’atarral a húsokat bedörzsölöm, majd elő is sütöm őket egy serpenyőben. Ahogy a képeket látjátok a sütés közben vörös- és fokhagymákat is pirítok, ezek majd aztán mennek a kerámia tálba is, úgyhogy ki ne dobjátok.
Ahogy a fotókon is látszik, nem kell a combokat készre sütni, elég, hogy csak egy kicsit elősüssük őket. Ahogy egy adag kész van, azokat a kerámia tálba dobjuk, majd egy újabb adag hússal foglalkozunk, közben pedig a zöldségeket a képek szerint feldaraboljuk.
Gyakorlatilag mindent belepakolunk a tálba, a sütőt 180 C-ra állítjuk, alsó sütésre, majd a megfűszerezett, oliva olajjal meglocsolt edényt a sütőbe csúsztatjuk, de azért egy kevéske vizet is önthetünk a cuccok alá, mert alapvetően párolni akarunk. Én egy órán át sütöttem a combokat, amikor kivettem, akkor a húsok már maguktól is leomlottak a csontokról. Gyorsan készítettem egy sima bulgur köretet, kvázi ugyanúgy csináltam, mint amikor rizst főzök – vagyis egy egység bulgur, két egység víz, só, majd forrás után fedő, és gáz elzár.