HúsételekIndiai ételekKedvenceim

Gyömbéres, banános, chilis curry frissen sült chapatival

Első fáziként egy mélyebb serpenyőbe olajat öntöttem, majd vékonyra szeletelt fokhagymákat, reszelt gyömbért és felkarikázott banánt pirítottam.

Ezt követte az indiai ételek készítésénél fontos művelet, a fűszerek lepirításnak elvégzése. A serpenyőben lévő olajba szórunk római köményt, tandori masala-t, banános-mangós curry port, garam masala-t, majd addig pirítjuk őket, míg a konyha meg nem telik illatfelhővel.

Míg a fűszerek elkészülnek, megpirulnak, addig vöröshagymákat pucolunk, majd nagyobb darabokra vagdossuk őket, aztán ezeket a fűszeres alapba dobáljuk.

Közben megint dolgozunk, a megtisztított sertéscombot szépen felszeleteljük, majd felkockázzuk. A hagymás, fűszeres alapba beleszórjuk a szépen feldarabolt husikat, sózzuk és borsozzuk a halmot. Hagyjuk, hogy szépen lepiruljanak a húsok, kb azt az elvet kell követni, mintha pörkölt készülne a serpenyőben.

Mostantól folymatosan pakolunk valamit a húsos alapba, mert ez egy ilyen meló. Újahagymát darabolok, egy egész konzervdoboznyi darabolt paradicsomot öntök a serpenyőbe, de érkezik egy maréknyi apróra vágott, friss koriander, az elején lepirított banános cucc és még egy csomó fűszer is (curry por, chili, só, bors, garam masala, stb.). A curryt mostantól fedő alatt főzzük, időnként kóstolunk is természetesen.

Ha van otthon alaplé, akkor azzal, ha nincs, akkor sima vízzel hígítunk az alapunk sűrűségén, majd hagyjuk, hogy a húsok szépen bepuhuljanak.

Közben készítünk egy adag chapatit, ami szerintem a világ egyik legkönnyebben elkészíthető körete. Liszt, víz és só – ennyi kell csupán. kb 10 dkg búzaliszt, kb 10 dkg teljes kiőrlésű liszt, 1 csipet só, kb 1 dl víz. Az alapanyagokat összedolgozzuk, összegyúrjuk, majd egy száraz serpenyőben kisütjük őket. Nem kell finomkodni, nem kell szép formákra törekedni, tök mindegy, hogy hogy néznek ki a chapatik – a lényeg, hogy klasszul megsüljenek. Amikor elkészül egy-egy adag chapati, akkor vajdarabot teszünk rájuk, majd a következő adagot ezekre pakoljuk, amiket szintén vajazunk.

Amikor már egyre puhábbak a húskockák, akkor persze megint kóstolunk, fűszerezünk, ha van rá igény. Én ilyenkor szoktam beállítani az erősséget, a csípősséget – amit chili porral oldottam meg. Most már csak a csicseriborsó (konzerv) és kókusz tej hiányzik a curry-ből, ezeket is beleöntjük az alapba, szépen összekeverjük az összetevőket, majd hagyjuk egy pár percig összerottyanni az ebédünket.

A végeredmény krémes, fűszeres, közepesen csípős lett, a húsok és a csicseriborsó szépen bepuhultak – összességében nagyon harmónikus ízvilágú tányért tudok kitenni az asztalra. A chapati nem csak köret, hanem arra is nagyon jó, hogy a krémes szaftot ki tudd törölgetni a tányérból – már ha Te is elkészíted ezt majd otthon. Hajrá, megéri … 🙂